Közép-Európa legnagyobb tava olyan különleges látnivalókkal várja, mint a föld alatti csónakázás élményét kínáló Tapolcai-tavasbarlang, a közel ezeréves Tihanyi Bencés Apátság vagy éppen a földtörténeti időket idéző kőtengerek.
Csúcshódítás és Balaton-kör
A vulkánok dühöngő világát felidéző Levendula Ház Látogatóközpont Tihanyban, a csónakkal bejárható Tapolcai-tavasbarlang, a kápolnapusztai bivalyrezervátum és még számos tanösvény, túraútvonal és bemutatóhely található a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén, ahol a tó környékének gazdag természeti kincseivel ismerkedhetünk. A Káli-medence olyan különleges látnivalókat kínál, mint a messziről látszó Hegyestű, amely egy vulkáni kürtő maradványa, tetején kilátóponttal, kőtengerei pedig elég bizarr megjelenésűek ahhoz, hogy letűnt óriások hátrahagyott játszóterének képzeljük. A Keszthelyi-hegységben több kilátóból is megcsodálható a Balaton panorámája, közülük a legmagasabban a Batsányi-kilátó áll, de a tó körül még számos meghódításra váró magaslatot találni.
Természetjárók számára a Kis-Balaton meglátogatása szinte kötelező, bár érdemes észben tartani, hogy a terület egyes részei csak kísérővel látogathatóak meg - vagy még úgy sem, ennek oka a helyi élővilág fokozott védelme. Van azonban számos olyan helyszín, amely kimondottan felkészült a turisták fogadására, ilyen például a szépséges Kányavári-sziget az ikonikus fahíddal és a kilátóval, valamint az imént említtett bivalyrezervátum is.
A bicikli nyergéből is lehet nézelődni, és bárhol megállhatunk, ha megtetszik a táj. Aki a tó körül körbefutó 210 km hosszú bicikliutat végigtekeri és közben egy feladatokkal teletűzdelt túraprogramban is hajlandó részt venni, annak teljesítményét az út végén egy oklevéllel is elismerik. Kényelmes megoldás a Nyugat-Balaton hat településén működő kerékpárkölcsönző rendszer, mert a bérelt biciklit bármelyik Tourinform-irodában felvehetjük és leadhatjuk. A Balaton Európa egyik legkedveltebb vitorláshelyszíne is, így versenyeket, tanfolyamokat és bérlési lehetőségeket is kínál.
Gyógyító vizek, kúra a barlangban
A tündérrózsákkal borított Hévízi-tó a kontinens legnagyobb gyógyhatású meleg vizes tava, amelyben egész évben lehet fürdeni, hiszen télen is 20 Celsius-fok felett marad a hőmérséklete. A medrét több méter vastagon borító természetes gyógyiszap a maga nemében páratlan a világon, nemcsak gyógyításra, hanem szépítő pakolásként is használják. A mozgásszervi megbetegedések kezelésében napjainkban is hatékonyan alkalmazott hévízi tradicionális kúra gyökerei egészen a 18. század végére nyúlnak vissza. A Balaton környékén még több településen található gyógyfürdő, például Kehidakustányban és Zalakaroson, amelyek a gyógycentrumok mellett élménymedencékkel, sőt, utóbbi hatalmas beltéri gyermekvilággal is egész évben fogadja a vendégeket. Asztmatikus és légzőszervi betegségekre javallott a Tapolca belvárosa alatt elterülő gyógybarlang klímája.
Szerzetesek, lovagok és főnemesek nyomában
Magyarország történelmének egy-egy szeletét tárják fel a Balaton környéki várak, műemlék épületek. A Tihanyi Bencés Apátságban őrzik legrégebbi írásos emlékünket, Szent Istvánra és Gizella királynéra emlékezhetünk a veszprémi várnegyedben, több mint hét évszázada áll már Szigliget erődítménye, Sümegen pedig történelmi lovasjátékkal idézik meg a múltat. A világon egyedülálló alakjáról nyerte nevét Balatonszentgyörgy közelében a Csillagvár, itt a középkori életet bemutató panoptikum, huszármúzeum várja az utazókat. A napjainkban múzeumként és rendezvényközpontként működő keszthelyi Festetics-kastély bejárása nagyoknak és kicsiknek egyaránt tartogat meglepetést, hiszen a 18–19. századi főúri életformát bemutató tárlat mellett hintó-, vadászati és óriási, működés közben megcsodálható történelmi modellvasút-kiállítás, valamint a történelmi kert és felújított pálmaház is érdemes egy látogatásra. Zalaszántó mellett Közép-Európa első buddhista szentélyét lehet megnézni, Európában egyedül az itteni Béke-sztúpa hófehér épületében őriznek eredeti Buddha-ereklyét.
Kóstoljuk meg!
A tóparti vendéglátás már jóval többet jelent a hekknél és lángosnál: egyre több vendéglátóhelyen lehet helyi alapanyagokból, kreatív receptek alapján készült ételeket fogyasztani. A balatoni gasztroforradalom éllovasait fellelhetjük például Fövenyesen, Csopakon, Szemesen és a Káli-medencében, a Szent György-hegyen pedig akár egy panorámás lakásétterem is kipróbálható. A tájjellegű házi finomságok autentikus lelőhelyei a termelői piacok, ilyen Tihanyban, Káptalantótiban és Hévízen is működik. A borkedvelők a Balaton körül négy történelmi borvidék jobbnál jobb borai közül válogathatnak, a Badacsonyi például azzal is segíti a vendégek közlekedését, hogy főszezonban régiós buszjáratot közlekedtet a borospincék és a helyi látnivalók között. Tavasszal Veszprém gasztrosétával várja a látogatókat, Badacsonyban borbarangolásra hívják az érdeklődőket, de hennafesztivállal és virágünneppel is lehet ilyenkor találkozni.
Családi vakáció és strandélmények
Több mint 70 strand csábítja a Balatonnál nyaralókat, akik szinte mindenhol kiváló minősítésű vizet találhatnak. A keszthelyi városi strand például koktélbárokkal, fűthető medencével és egy 19. századi fürdőszigettel, a balatonlellei medencés élményfürdővel és homokos partszakasszal, míg a Diási játékstrand családbarát szolgáltatásaival és animációs programok sokaságával csalogat. És akad már kutyabarát strand is, Balatonföldváron és Fonyódon egyaránt. A tavon kipróbálható a vízisí, a kite-szörf, a stand-up-paddle vagy akár a sárkányhajózás is. Sétahajóval megnézhetjük a naplementét a Balaton közepéről, sőt a gyerekeket interaktív kalózhajós show is mulattatja.
A part közelében több kalandpark kínál izgalmas időtöltést, Balatonbogláron és Fűzfőn télen-nyáron lehet bobozni, a zalaszabari élményparkban egész évben kalandok özöne szórakoztatja a családokat, és a füredi aquapark óriáscsúszdái is garantáltan feltornásszák az adrenalinszintünket. A szelídebb élményeket keresők látogassanak el a veszprémi állatkertbe, a keszthelyi Festetics Állatparkba vagy a Salföldi Majorba, utóbbi két helyen őshonos magyar háziállatokkal lehet közelebbről megismerkedni és meg is simogatni.
Ha a tó környékén túrázunk, érdemes útba ejteni a déli parthoz közel eső Somogyvámost is, egyrészt a Pusztatorony miatt, mely egy XII. századból ránk maradt regényes templomrom, másrészt pedig az Indiai Kulturális Központ és Biofarm-Ökofalu (közismertebb nevén Krisna-völgy) meglátogatása céljából, ahol egyrészt egy különleges kultúrába tekinthet be a látogató, másrészt pedig olyan ökogazdasági és életvitelbeli tudással gazdagodhat, mely később a mindennapjaiba is beépíthető.
Forrás: csodasmagyaroszag.hu